Vadeli İşlemlerin Garantisi Nasıl Sağlanır?

Dolar Yene Tepki Verme Niyetinde

13.07.2020


Parite Kritik Seviyeleri Aşmakta Zorlanıyor 

13.07.2020


Parite Umutla Yükseliyor

13.07.2020


Dolar Kritik Seviyede Tepki Verme Niyetinde

10.07.2020


VİOP’ta yapılan işlemler Karşı Taraf Riskini en aza indirmek üzere 3 Mart 2014 tarihinde Merkezi Karşı Taraf olan Takasbank’ın güvencesi altına alınmıştır. Merkezi Karşı Taraf Hizmeti, Takasbank’ın, alıcıya karşı satıcı, satıcıya karşı ise alıcı konumuna geçerek, bu hizmeti verdiği piyasalarda gerçekleştirilen işlemlerin takasının tamamlanmasını teminat, garanti fonu ve tahsis edeceği sermayesi ile garanti ettiği hizmettir.

Merkezi karşı taraf olan Takasbank, VİOP’taportföy bazlı teminatlandırma yöntemini kullanır. Portföy bazında teminat hesaplamasına esas teşkil edecek parametreler Takasbank tarafından belirlenir ve duyurulur. Takasbank, portföy bazında teminatlandırma işlemlerinde portföy bazlı risk yönetimi algoritmasını baz alan BISTECH Marjin Yöntemi’ni kullanır. VİOP’ta her işlem sonrası hesap bazında teminat yeterliliği kontrolü yapılırken, kullanılabilir teminatı yetersiz hesapların sadece pozisyon kapatıcı emir girişlerine izin verilmektedir.

Hesap bazında teminat kontrolü yapılması ve işlemlerin merkezi karşı taraf garantisinde bulunması da VİOP’un güvenli ve şeffaf bir piyasa olmasını sağlamaktadır. Yaygınlaşmakta olan FX platformlarından farklı olarak, VİOP’ta tüm işlemler Takasbank’ın garantisi altındadır.

Hesap Aç