Opsiyonlarda Nasıl İşlem Yaparım?

Dolar Yene Tepki Verme Niyetinde

13.07.2020


Parite Kritik Seviyeleri Aşmakta Zorlanıyor 

13.07.2020


Parite Umutla Yükseliyor

13.07.2020


Dolar Kritik Seviyede Tepki Verme Niyetinde

10.07.2020


Borsa İstanbul A.Ş. bünyesinde yer alan Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki Opsiyon Sözleşmelerinde yatırım yapmak isteyen tüm yatırımcılarımız, Dinamik Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile yatırımlarını değerlendirebilmektedir.

Dinamik Menkul Değerler’in, uzman kadrosu ve güçlü teknolojik alt yapısı sayesinde, anlık pay senedi fiyatlarını takip edebilen yatırımcılarımız ve ister bilgisayarlarından ister akıllı telefonlarından hızlı bir şekilde emirlerini Borsaya iletebilirler.

Opsiyon sözleşmelerinin avantajları nelerdir?

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem yapmanın çeşitli avantajları vardır. Bunlardan birkaçı şu şekildedir;

Düşük Yatırım, Yüksek Getiri: Yatırımcılar, daha düşük yatırım miktarıyla, diğer piyasalara kıyasla daha fazla getiri elde edebilmektedir.

Düşük Teminat Miktarı: Opsiyon sözleşmelerinde teminat oranların daha düşük olması, yatırımcıya daha fazla yatırım yapabilme imkânı vermektedir.

Aynı Riskle Yüksek Getiri: Benzer risk seviyelerine rağmen, opsiyon sözleşmeleriyle daha yüksek getiri sağlayan portföyler oluşturulabilir.

Hedging İmkanı: Yatırımcı, opsiyon işlemleriyle beklenmeyen fiyat dalgalanmalarından kendini koruyabilmektedir.

Açığa Satış Riskini Düşürme İmkanı: Opsiyon sözleşmeleriyle açığa satış stratejilerinden dolayı oluşabilecek riskler azaltılabilmektedir.
 

Pay senedine dayalı opsiyon işlemleri ve pay işlemleri arasındaki farklar nelerdir?

Opsiyon sözleşmesini satın alan yatırımcı dayanak varlık olan pay senedini almış olmaz, pay senedini almak ya da satmak hakkını elde etmiş olur.

Paylar teorik olarak sonsuza kadar devam edecekmiş gibi kabul edilir. Opsiyon sözleşmeleri ise çok daha kısa süreler için geçerli olur.

Paylar sınırlı bir miktarda, opsiyonlar arz ve talebe bağlı olarak sonsuz sayıda ihraç edilebilir.

Kaldıraç etkisi nedeniyle opsiyonlar bazı yatırımcılar için uygun bir yatırım aracı olurken bazıları için olmayabilir. Zamana çok duyarlı olan bu yatırım aracı riskli olabilmekle beraber, risk kontrolü sağlayabilen çok esnek finansal araçlardır.

Pay senedine dayalı opsiyon işlemlerine yatırım yapanlar, pay senetlerinin sağladığı şu haklardan faydalanamaz:

- Kâr payı hakkı

- Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı)

- Tasfiye bakiyesine katılma hakkı

- Şirket yönetimine katılma hakkı

- Oy hakkı ve bilgi alma hakkı

Hesap Aç