Türev Ürün Piyasaları Neden Gerekli?

Dolar Kritik Seviyede Tepki Verme Niyetinde

10.07.2020


Paritede Görülen Sert Gerileme Sonrası Bir Miktar Tepki Oluşabilir

10.07.2020


Pandemi Salgını Endişeleri Pariteyi Baskı Altında Tutuyor

10.07.2020


Paritedeki Yükseliş Sınırlı Kalabilir

09.07.2020


Türev piyasalar sayesinde gelecek döneme ilişkin beklentilerin piyasadaki yatırımcılar tarafından nasıl fiyatlandığı elde edilmektedir. Buna gelecek dönemdeki dalgalanmanın nasıl fiyatlanacağı bilgisinin eklenmesi ile türev piyasalar genellikte “fiyat keşfi” olarak tanımlanan faydayı sağlamaktadır.

Bunlara ek olarak, türev ürünlerin belki de en önemli faydası finansal risk yönetim sürecine doğrudan sağladığı katkıdır. Risk yönetimi finansal riski tanımlama, ölçme ve yönetme sürecidir. Uluslararası düzeyde pek çok firma ve yatırımcı uyguladığı bir strateji olan risk yönetiminin en önemli aşaması risklerden korunma (Hedging) aşamasıdır. Finansal türev ürünleri de risklerden korunma aşamasında başvurulan yöntem ve araçları oluşturmaktadır. Türev ürünler sayesinde firmalar ve yatırımcılar, piyasadaki dalgalanmalardan ihtiyaçlarına göre oluşturdukları yatırımlar ile riskini en aza indirmeye çalışmaktadır.

Türev ürünler, spekülatif yatırım işlemlerinde de kullanılmaktadır. Örneğin, kurun artışını ya da düşüşünü bekleyen bir yatırımcı, spot piyasadan döviz almak ya da satmak yerine türev ürünlerde pozisyon alabilir. Bu durum aynı zamanda yatırımcıya maliyet avantajı sağlamaktadır.

Hesap Aç