Hesap Aç

Piyasa Analizleri

OPEC toplantısının ertelenmesiyle Altın, tepki alımları gerçekleştirerek referans seviyesi 1805’in üzerinde işlem görmeye başladı. Bu seviyeni üzerinde günlük bar kapanışlarını gerçekleştirmesi halinde pozitif algı güç kazanabilir. Aksi halde, bu seviyenin altına sarkarsa tekrar 1785 ve 1763 desteğini takip ediyor olacağız.

EURUSD paritesi, dolar endeksindeki geri çekilmeyle beraber referans seviyesi 1.2046’ya kadar yükseliş gösterdi. Ancak, bu seviyenin altındaki günlük bar kapanışlarının devam etmesi durumunda yükseliş yönlü fiyatlamalar sınırlı kalabilir. Bu durumda ilk destek seviyemiz 1.1819 olacaktır. Aksi halde, bu seviyenin aşılması 1.2214 direnci gündemimize getirecektir.  

Bist30 endeksi reform beklentileriyle 1515 referans seviyesine kadar yükseldi. Ancak, bu seviyenin altında günlük bazda kapanışlarına devam etmesi durumunda yukarı yönlü fiyatlamalar sınırlı kalabilir. Bu durumda ilk destek seviyemiz 1475 olacaktır. Aksi halde, bu seviyenin aşılması durumunda 1530 seviyesi gündemimize gelecektir.

Düne baktığımızda, Çin PMI verileri Kasım ayı için 52,1 ile 3 yılın en yüksek seviyesini gördü. Bu kadar iyi gelen veri risk iştahını da destekleyerek Japonya Nıkkei endeksini 29 yılın zirve seviyelerine taşıdı. Çin tarafında Caixin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) Kasım’da 54.9 olarak açıklanarak son 10 yılın en yüksek seviyesini aştı.    Avrupa tarafında özellikle gündem Brexit sonrası ticaret görüşmelerindeydi. İngilt...

Brexit anlaşması olabileceği beklentisiyle yükselen Dax endeksi kritik destek seviyesi 13299 üzerinde işlem görüyor. Bu seviyenin üzerinde 4 saatlik bar kapanışlarına devam etmesi halinde yukarı yönlü fiyatlama güç kazanabilir. Bu durumda ilk direnç seviyemiz 13429 olacaktır. Aksi halde, bu seviyenin altına geri çekilirse 13165 seviyesini takip ediyor olacağız.

Altındaki geri çekilmeye kayıtsız kalmayan ve 3 haftadır düşen Gümüş, 21.26 kritik destek seviyesine doğru geri çekildi. Ancak, bu seviyenin üzerinde günlük bazda kapanışlarına devam etmesi halinde pozitif algı tekrar güçlenebilir. Bu durumda ilk direnç seviyemiz 24.39 olacaktır. Aksi halde, bu seviyeyi de kırarsa 19.55 destek seviyesini takip ediyor olacağız.

Hafta sonu gerçekleşen gayri resmi toplantıda sonuç çıkmaması nedeniyle Ham Petrol, güne kritik destek seviyesi 43.88’e doğru geri çekilerek başladı. Ancak, bu seviyenin üzerinde günlük bar kapanışlarına devam etmesi durumunda pozitif algı tekrar gündeme gelebilir. Bu durumda ilk direnç seviyemiz 47.63 olacaktır. Aksi halde, bu seviyenin kırılması durumunda 40.70 desteğini takip ediyor olacağız.  

Dolar endeksindeki geri çekilmeyle birlikte USDCAD paritesi kritik direnç seviyesi 1.3009’un altında fiyatlanmaya başladı. Bu seviyenin altında 4 saatlik bazda kapanışlarına devam etmesi halinde satış baskısı artabilir. Bu durumda ilk destek seviyemiz 1.2942 olacaktır. Aksi halde, bu seviyenin aşılması durumunda 1.3071 direncini takip edeceğiz.

Haftayı 1475 destek seviyesinin üzerinde kapatan BİST30 vadeli endeksinde, bu seviyenin üzerinde günlük bar kapanışlarının devam etmesi halinde pozitif algı güçlenebilir. Bu durumda ilk direnç seviyesi 1515 olacak. Aksi halde,1475 desteğinin kırılması 1425 ve 1393 desteklerini gündeme getirecektir.  

Gelen aşı haberleri birlikte normalleşme sürecinin gündeme gelmesi Altın’da 1763 kritik destek seviyesine kadar sert geri çekilmelere sebep oldu. Ancak, bu seviyenin üzerinde 4 saatlik bar kapanışları gerçekleştirmesi pozitif algıyı tekrar gündeme getirebilir. Bu durumda ilk direnç seviyemiz 1785 olacaktır. Aksi halde, 1763 desteği korunamadığı müddetçe, bir sonraki destek seviyemiz 1745’i takip ediyor olacağız.  

EURUSD paritesi 1.1819 seviyesinin üzerinde fiyatlanıyor. Bu seviyenin üzerinde günlük bar kapanışına devam etmesi halinde pozitif algı güçlenebilir. Bu durumda ilk direnç seviyemiz 1.2046 olacaktır. Aksi halde, 1.1819 kritik desteğinin kırılması durumunda ise 1.1744 desteği bizim için önemli hale gelecektir.  

Cuma gününden itibaren gelişmelere baktığımızda, Çin sanayi karlılığı ekim ayına %28.2 artarak yılın en sert yükselişini gerçekleştirdi. Karlılığın önümüzdeki çeyrekliklerde devam etmesi bekleniyor. Çim İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) 52,1 olarak açıklandı. Bu rakam 3 yılın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti. Suudi Arabistan ve Rusya, OPEC + ülkeleri Pazar günü toplandı. Arz kısıntısı ertelenmesi konusunda an...

Geçtiğimiz hafta piyasaların geleceğe yönelik umutlu bekleyişlerinin devam ettiğini gözlemledik. Pandemi vakalarındaki artışlar özellikle Amerika ve Avrupa bölgesinde etkisini yoğun olarak gösterirken, alınan kısıtlayıcı önlemler özellikle ekonomik aktivitenin yavaşlamasına neden oluyor. Aynı zamanda geçtiğimiz iki hafta boyunca küresel &cce...

Bu yıl ilk defa Altına dayalı Borsa yatırım fonlarında çıkışların fazla olmasıyla beraber Altın, 1785 direnç seviyesinin altına sert geri çekildi. Bu seviyenin altında 4 saatlik bar kapanışı gerçekleştirmesi halinde aşağı yönlü fiyatlamalar devam edebilir. Bu durumda ilk destek seviyemiz 1763 olacaktır. Aksi halde, bu seviyenin aşılması durumunda 1805 direnç seviyesi tekrar gündemimize gelecektir.

1.3392 direncinden kar satışı görülen GBPUSD paritesi, 1.3313 desteğini test etti. Ancak, bu seviyenin üzerinde günlük bar kapanışlarına devam etmesi durumunda pozitif algı tekrar güçlenebilir. Bu durumda ilk direnç seviyemiz 1.3392 olacaktır. Aksi bir durumda, bu seviyenin kırılması halinde 1.3231 ve 1.3136 desteklerini takip ediyor olacağız.  

Demo Hesap Aç