Kredili İşlemler Nedir?

Dolar Yene Tepki Verme Niyetinde

13.07.2020


Parite Kritik Seviyeleri Aşmakta Zorlanıyor 

13.07.2020


Parite Umutla Yükseliyor

13.07.2020


Dolar Kritik Seviyede Tepki Verme Niyetinde

10.07.2020


Dinamik Menkul Değerler A.Ş. Kredili Menkul Kıymet İşlemleri Çerçeve Sözleşmesini imzalayan Yatırımcıların hesaplarına Pay Piyasası işlemlerinde kullanılmak üzere belirli bir tutarda kredi tanımlanmaktadır.

Kredili İşlemler Nedir?

Dinamik Menkul Değerler A.Ş. Kredili Menkul Kıymet İşlemleri Çerçeve Sözleşmesini imzalayan Yatırımcıların hesaplarına Pay Piyasası işlemlerinde kullanılmak üzere belirli bir tutarda kredi tanımlanmaktadır. Yatırımcı hesaplarına tanımlanan bu kredi ile gerçekleştirilen işlemlere Kredili İşlemler denilmektedir.

Kredili İşlem gerçekleştirilebilmesi için Kredili Menkul Kıymet İşlemleri Çerçeve Sözleşmesinin imzalanmış olması ve Kurum yetkililerinin Yatırımcının talep ettiği kredi miktarını onaylaması zorunludur.

Yatırımcı hesaplarına tanımlanan kredi ile yalnızca Yıldız Pazar ve Ana Pazarda bulunan paylardan, Kurum Tarafından kredi kullanımına uygun görülen paylara kredi verilecektir.

Kredili İşlemlere İlişkin Esaslar

  • Kredili İşlem gerçekleştirmek isteyen Yatırımcıların Kredi Talep Formu’nu doldurarak Kuruma iletmeleri gerekmektedir.
  • Krediler Kurum Kredi Komitesi tarafından değerlendirilerek uygunluk verilir.
  • Yatırımcılar, Yalnızca Kredi Komitesinin belirlediği paylarda kredili işlem gerçekleştirebilir.
  • Paylara göre kredi kullanımı için verilen teminat oranları farklılık gösterebilir. A payına verilen oran %90 iken, B payına verilen oran %50 olabilir.
  •  Kredi Komitesi gerekli gördüğü hallerde teminat oranı değişikliğine gidebilir veya herhangi bir payın “Kredili Menkul Kıymetler” listesinden çıkarılmasına karar verebilir.
  • Talep edilen kredi miktarı, toplam cari portföy büyüklüğünü aşamaz.
  • Kredi kullanımlarında günlük kredi faizi uygulanır ve hesaba yansıtılır. Kredi faiz oranları hakkında detaylı bilgi için Müşteri Temsilciniz ile iletişime geçebilirsiniz.
  • Tanımlanan kredi limitlerinin artırılmasını isteyen Yatırımcıların Kredi Limiti Artırım Formu’nu doldurarak Kuruma iletmeleri gerekmektedir.
  • Kredili işlemlere ilişkin en genel esaslar Kredili Menkul Kıymet İşlemleri Çerçeve Sözleşmesinde yer almaktadır.

Kredili işlemler hakkında detaylı bilgi almak ve kredi talebinde bulunmak için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Hesap Aç