Gayrimenkul Sertifikaları İşlemleri Nedir?

Dolar Kritik Seviyede Tepki Verme Niyetinde

10.07.2020


Paritede Görülen Sert Gerileme Sonrası Bir Miktar Tepki Oluşabilir

10.07.2020


Pandemi Salgını Endişeleri Pariteyi Baskı Altında Tutuyor

10.07.2020


Paritedeki Yükseliş Sınırlı Kalabilir

09.07.2020


Gayrimenkul sertifikası, inşa edilecek ya da edilmekte olan gayrimenkul projelerinin finansmanında kullanılmak üzere ihraç ettikleri, gayrimenkul projesinin belirli bağımsız bölümlerini veya bağımsız bölümlerin belirli bir alan birimini temsil eden, nominal değeri eşit sermaye piyasası aracıdır.

Gayrimenkul sertifikaları ihraççıları, sermaye piyasası aracılığıyla finansman seçeneğinden faydalanırken; elde ettikleri kaynaklar ile konut ve işyeri projelerinin inşaatları daha kolay ve hızlı tamamlayabilmektedir.

Tasarruflarını sermaye piyasasında değerlendirmek isteyen yatırımcılar için ise alternatif bir ürün olan gayrimenkul sertifikalarının Borsa’da işlem görmesi ise şeffaflık ve likidite sağlamaktadır.

Gayrimenkul sertifikasının ihracı ve Borsa’da işlem görebilmesi için SPK’ya ve Borsa İstanbul’a eş zamanlı olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Gayrimenkul sertifikaları yurt dışında veya yurt içinde, halka arz edilerek veya halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcıya satış suretiyle ihraç edilebilir.

Detaylı bilgi için tıklayınız

Hesap Aç