Fark Kontratı (CFD) Nedir?

Dolar Kritik Seviyede Tepki Verme Niyetinde

10.07.2020


Paritede Görülen Sert Gerileme Sonrası Bir Miktar Tepki Oluşabilir

10.07.2020


Pandemi Salgını Endişeleri Pariteyi Baskı Altında Tutuyor

10.07.2020


Paritedeki Yükseliş Sınırlı Kalabilir

09.07.2020


CFD'nin (Contracts for Difference) Türkçe karşılığı ‘’Fark Konratları’’ anlamına gelmektedir. CFD yatırımlarınızla, fiyat beklentilerini alıp satarsınız ve fiziki olarak o enstrümana sahip olmazsınız. Daha az sermaye ile daha esnek ve hızlı işlem yapılabilmesi amacıyla tasarlanan CFD kontratlarına hisse senetleri, endeksler, pariteler, emtialar ve tahviller dayanak varlık olabilir.

CFD kontratları vadesi olan finansal ürünlerdir, kontratın üzerinde vade başlangıç tarihi, başlangıç fiyatı, vade bitim tarihi ve vade bitim fiyatı vardır. Tezgahüstü piyasa olan Forex’te yatırımcı vade bitimini beklemek zorunda değildir. O anki işlem fiyatından alım satım işlemi yapabilmektedirler.

CFD ürünlerinde vade bitiminde açık olan sözleşmeler otomatik olarak kapatılır veya rollover(aktarım) yapılır. Sözleşme tarihi sonunda sözleşmeye konu olan ilgili ürünün fiyatı ile başlangıç fiyatı arasındaki fark hesaplanır. Kontratın açılış ve kapanışı arasındaki fark, pozisyonun yönüne göre kar veya zararı oluşturur.

Hesap Aç